birguzelinsankapak

konyadertarihi

tarihtensayfalar

Piknik ve Mesire Yerleri

Öğeyi Oyla
(2 oy)

 

Meram: 1648 yılında Konya'yı ziyaret eden Evliya Çelebi'nin piknik ve mesire yerlerimizin en güzellerin­den olan Meram için övgüsü şöyledir;

"Peçevi şehrinin Baruthane mesiresi, Kırım'ın Sudak Bağı, İstanbul'un 175'ten fazla bahçe ve ya­nında gülistanları, Tebriz'in Şehcihan Bağı, bu Konya'nın Meram Mesiresinin yanında bir Çemenzâr bile değildir." der.

İl merkezine 8 km. uzaklıkta bir mesire yeridir. Meram'da Selçuklular Devrinden kalan bir köprü Karamanoğulları devrinden Hasbeyoğlu Mescidi, Hamamı, Darülhuffazı, Tavus Baba türbesi, ziya­ret edilebilecek yerlerdendir.

 

Alaeddin Tepesi Çay Bahçeleri: Şehrin merkezinde bulunan Alaeddin Tepesi alelade bir toprak yığını olmayıp bir iskan yeri (Hüyük) olduğu, bu iskanın Bakır Devrine kadar ulaş­tığı arkeolojik araştırmalar neticesinde anlaşılmış­tır. Konya Belediyesi tarafından tepede ağaçlandır­ma çimlendirme yapılmış, çay bahçeleri ile birlikte şehire bir mesire yeri kazandırılmıştır.

 

Akyokuş Dinlenme Tesisleri: Konya-Beyşehir yolunda (Akyokuş) adıyla tanı­nan Konya İli yerleşimine hakim bir yükseklikte Yeşil Kuşak Projesi kapsamında yer alan, Akyokuş Dinlen­me Tesisleri açık ve kapalı alanlardan oluşmaktadır.

 

Hadim Yerköprü Şelalesi: Orta Torosların yaylalarından doğan kaynak­larla beslenen Göksu akarsuyu, görenlerin hay­ranlıkla izlediği tatlı gökmavi sularıyla zaman za­man yüzeyde, zaman zaman yeraltındaki yolunda güneye doğru akarak Akdeniz'le kucaklasın

Tabii güzellikleriyle yurdumuzun cennet köşe­lerinden biri olan Göksu nehri Hadim ilçemizin Yerköprü mevkiinde oluşan şelalesiyle doyumsuz güzellikler aksettirmektedir.

 

Çayırbağı: Şehir merkezine 20 km. uzaklıkta olup, tabi-i güzelliği ile ünlü mesire yerlerimizdendir. Devrin çalışkan Valisi Avlunyalı Ferit Paşa Çayırbağı su­yunun şehir merkezine akıtmak için yol parasın­dan 18 bin altın lirasını 1317 mali yılı su işine sarfedilmesi için padişahtan izin almış ve o tarih­lerde bu güzel su şehrimize akıtılmıştır. Bu güzel mesire yerimizde herhangi bir turistik tesis kurul­mamış, ancak eski tabiiliğini bugüne kadar muha­faza etmiştir.

 

Hatip Suyu: Şehir merkezine 17 km. mesafede bulunup, gü­zel manzarası bağ ve bahçe billur gibi su ile özellikle ürünleri ile meşhurdur.

 

Dutlu Kırı: Manzarası ve yeşilliği ile ünlüdür. Güzel yaz aylarında her ağaç altında bir aile ve grup görmek mümkündür.

Okunma 15646 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Örenyerleri Mevlana »

Yorum Ekle

Telif Hakkı © 2019 Konyalılar Derneği & İstanbul Konyalılar Vakfı